Profesjonalna pracownia USG w Krakowie


W naszej prywatnej, krakowskiej placówce wykonujemy kompleksowe badania ultrasonografem. Badanie i obrazowanie ultradźwiękowe, czyli USG, jest całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Może być wykonywane z dowolną częstotliwością, nie ma ryzyka powikłań. USG może być wsparciem w diagnostyce lub narzędziem do kontroli postępów w leczeniu.

W naszej pracowni USG, również 3D, wykonuje wykwalifikowany lekarz za pomocą nowoczesnego urządzenia – aparatu USG Philips iE33. W zależności od rodzaju, badanie może trwać do 30 minut. W gabinecie wykonujemy USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, a ponadto badanie USG dopplerowskie kończyn, tętnic szyjnych oraz tętnic obwodowych.


USG jamy brzusznej


USG jamy brzusznej Kraków - Gabinet ECHOUSGJest to najpowszechniejsze i najczęściej zlecane badanie USG. Ultrasonografia to bezbolesna i bezinwazyjna metoda obrazowania i diagnostyki. Jest bardzo dokładna: pozwala wykryć zmiany o wielkości od 0,1 milimetra. Wskazania do wykonania? Bóle brzucha, choroby krążenia, nieprawidłowo funkcjonujące nerki. Ponadto rekomenduje się wykonywanie tego badania profilaktycznie – co 3 lata.

Co zdiagnozuje USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej może potwierdzić podejrzenia o występowanie guzków, torbieli lub płynu w jamie brzusznej. Wykaże stan i wszelkie nieprawidłowości organów wewnętrznych, takich jak: wątroba, trzustka, nerki i nadnercza, śledziona, pęcherz moczowy, macica z przydatkami lub gruczoł krokowy. Ponadto pomaga stwierdzić powiększenie narządu, co jest symptomem chorobowym lub ustalić źródło bólu, jeżeli na taki uskarża się pacjent. USG jamy brzusznej może wykryć choroby, takie jak: żółtaczka, kamica pęcherzyka żółciowego i nerkowa, zapalenie trzustki, tętniak aorty brzusznej.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Jeżeli pacjent cierpi na wzdęcia, to kilka dni przed zabiegiem może zacząć zażywać lek typu Espumisan. Zaleca się również lekkostrawną dietę, bez napojów gazowanych i produktów wywołujących wzdęcia: roślin strączkowych, produktów mlecznych, tłustych i smażonych potraw.

USG jamy brzusznej w godzinach porannych wykonywane jest na czczo. Jeśli wizyta jest po południu, to dopuszczalne jest zjedzenie lekkiego posiłku. Na 5-6 godzin przed USG nie powinno się jeść. Godzinę przed badaniem pacjent powinien wypić minimum litr niegazowanej wody lub niesłodzonej herbaty. Pełny pęcherz w trakcie badania ultrasonografem jest dla lekarza oknem akustycznym: narząd staje się lepiej widoczny, łatwiej ocenić stan pęcherza oraz narządów miednicy mniejszej.


USG tarczycy


USG tarczycy Kraków - Gabinet ECHOUSGZ roku na rok rośnie odsetek osób cierpiących na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Obecnie w Polsce co piąta osoba boryka się z takim problemem. Szacuje się, że 2% (według innego źródła nawet 5%) społeczeństwa ma zdiagnozowaną chorobę Hashimoto. Częściej problem z tarczycą dotyka kobiet – jest to dziewięciokrotnie więcej przypadków niż u mężczyzn. USG tarczycy wykaże obecność guzków, torbieli lub innych zmian w tym gruczole. Aż 90% takich zmian jest niegroźnych, ale warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować stan guzków i torbieli, ich wielkość i ilość.

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Powiększona tarczyca lub podwyższony poziom TSH w wynikach morfologii to sygnały alarmowe, że gruczoł może działać nieprawidłowo. Najbardziej charakterystyczne objawy dla nadczynności tarczycy to nadpobudliwość, nadmierna potliwość, wyczuwalne powiększenie się tego gruczołu, osłabienie. Z kolei niedoczynność można poznać po przybraniu masy ciała oraz pojawieniu się problemów z suchą skórą i łamliwymi włosami. Jeżeli pojawiają się te objawy, to USG tarczycy może potwierdzić lub zaprzeczyć, że istnieje problem z tym gruczołem. Ponadto eksperci rekomendują, szczególnie kobietom, wykonywanie tego badania profilaktycznie co 2-3 lata.

Co wykaże USG tarczycy?

To badanie obrazowe, które pomaga określić wielkość, kształt, strukturę oraz położenie tego gruczołu. Wykaże wszelkie nieprawidłowości i zmiany od wielkości 0,1 milimetra. Wszelkie guzki i torbiele są dobrze widoczne podczas USG. Osoba przeprowadzająca badanie w czasie rzeczywistym widzi i może ocenić strukturę guzka lub unaczynienie torbieli. Jeżeli któraś ze zmian budzi wątpliwość specjalisty, to niezbędne będzie zrobienie biopsji, żeby wykluczyć złośliwy charakter tej zmiany.


USG piersi


USG piersi Kraków - Gabinet ECHOUSGZ punktu widzenia kobiet to jedno z najważniejszych, profilaktycznych badań. USG piersi to skuteczniejsze i bardziej precyzyjne badanie niż mammografia. Badanie ultrasonografem dobrze odróżnia zmiany różnego typu: lite guzki, torbiele z płynem surowiczym lub inne nieprawidłowości. Mammografię można wykonywać raz na 24 miesiące, w przypadku USG nie istnieje żaden limit. Badanie może wykonać każdy, z dowolną częstotliwością.

USG piersi - wskazania

Istnieje szereg wskazań i sytuacji, kiedy wykonanie USG piersi jest bardzo pożądane.

 1. Po pierwsze: jeżeli pojawił się ból piersi lub wyraźnie wyczuwalna zmiana w piersi.
 2. Po drugie: w sytuacji wycieku wydzieliny z brodawki sutkowej.
 3. Po trzecie: kiedy wcześniejsze, kontrolne badania wykazały łagodne zmiany.
 4. Po czwarte: podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej, najczęściej przepisywanej kobietom w trakcie menopauzy.
 5. Ostatnie wskazanie to sytuacja, kiedy w rodzinie wystąpił już przypadek raka piersi lub sutka.

Ponadto eksperci rekomendują profilaktycznie USG piersi: raz do roku – dla kobiet po 30. roku życia oraz raz na 6 miesięcy – dla pań po 40. roku życia.

Co wykaże USG piersi?

USG piersi nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Na wizytę najlepiej umówić się pomiędzy 3. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Do gabinetu należy wziąć opisy wszystkich poprzednio wykonanych badań, takich jak USG czy mammografia.

Podczas USG można ocenić strukturę piersi, a także wykryć wszelkie, niepokojące zmiany: guzki i torbiele, które były niewyczuwalne podczas badania palpacyjnego, czyli dotykiem. Badanie jest rekomendowane również jako uzupełnienie mammografii oraz profilaktycznie.


USG (doppler) tętnic szyjnych


USG tętnic szyjnych Kraków - Gabinet ECHOUSGTo badanie, które wykorzystuje efekt Dopplera i służy ocenie wydolności tętnic, żył oraz wykryciu zaburzeń w przepływie krwi. Podczas ultrasonografii fale ultradźwiękowe, wysyłane przez głowicę, odbijają się od punktów w ruchu – na przykład krwi płynącej przez tętnice i zmieniają częstotliwość, a następnie powracają do głowicy. Specjalista wykonujący to badanie ma pełny obraz tego, gdzie krew płynie zbyt szybko, za wolno lub w sposób nieprawidłowy. USG dopplerowskie wykaże również miejsca, gdzie krew się cofa – taka sytuacja może się zdarzyć przy niedomykającej się zastawce żylnej.

USG (doppler) tętnic szyjnych - wskazania

USG dopplerowskie tętnic szyjnych zalecane jest szczególnie w następujących sytuacjach:

 • po usunięciu blaszki miażdżycowej lub założeniu stentu,
 • u pacjenta ze zwiększonym ryzykiem udaru, po przebytym udarze,
 • w sytuacji, kiedy w rodzinie wystąpił udar mózgu lub zawał serca,
 • u pacjenta z nadwagą lub otyłością,
 • każdej osobie z wysokim poziomem cholesterolu lub podwyższonym ciśnieniem,
 • u diabetyka,
 • po pojawieniu się zmian miażdżycowych.

Ponadto sygnałami alarmowymi zwężenie się żył i tętnic mogą być również zaburzenia czuciowe: mrowienie, drętwienie, niedowład lub inne: zaburzenie widzenia lub słuchu.

Dla kogo USG (doppler) tętnic szyjnych?

USG dopplerowskie tętnic szyjnych jest całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym zabiegiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby je wykonać.
Istnieją 3 grupy osób, u których zabieg jest szczególnie wskazany:

 1. Pierwsza grupa to pacjenci po przebytym udarze niedokrwiennym lub cierpiący na napady niedokrwienia mózgu.
 2. Druga grupa to osoby po przebytej operacji usunięcia blaszek miażdżycowych ze światła naczynia lub po wszczepieniu rozszerzającego stentu. W takiej sytuacji USG doppler służy monitorowaniu postępów w leczeniu i efektów.
 3. Ostatnia grupa to osoby narażone na wystąpienie udaru. Są to pacjenci z otyłością, wysokim poziomem cholesterolu, podwyższonym ciśnieniem i cukrzycą. USG dopplerowskie jest wówczas rekomendowane jako badanie profilaktyczne.

USG (doppler) tętnic obwodowych


USG (doppler) tętnic obwodowych Kraków - Gabinet ECHOUSGChoroby tętnic obwodowych mogą przebiegać bezobjawowo lub ujawnić się bardzo późno, dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie u osób w grupie zwiększonego ryzyka.

Choroba tętnic obwodowych – w skrócie PAD – obejmuje wszystkie choroby naczyń tętniczych w ludzkim ciele, poza tętnicą wieńcową oraz łukiem i tętnicą mózgową.

PAD może być wynikiem różnych czynników i chorób: miażdżycy, stanu zapalnego, zakrzepu, zatoru lub wady anatomicznej. Skuteczną metodą na diagnozę jest USG dopplerowskie tętnic obwodowych.

USG (doppler) tętnic obwodowych - wskazania

Oto 4 najpowszechniejsze sytuacje, kiedy takie badanie jest szczególnie wskazane:

 1. Zmiany miażdżycowe w obrębie tętnic kończyn dolnych – szczególnie, kiedy pojawiło się chromanie przestankowe, czyli gdy w trakcie wysiłku pojawia się ból, który mija po odpoczynku.
 2. Choroba Buergera – jest to zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył, najczęściej kończyn dolnych. Występuje u osób palących, głównie mężczyzn.
 3. Zakrzepowe zapalenie żył – u połowy pacjentów przebiega bezobjawowo, choroba w zaawansowanym stadium może rozwinąć się w zakrzepicę lub inne, groźne powikłania: udar mózgu lub zatorowość płucną.
 4. Żylaki – najczęściej pojawiają się w kończynach dolnych. To wynik nieprawidłowego działania zastawek żylnych. Żyły rozciągają się i nie wracają do swojego pierwotnego kształtu, tworząc nieestetyczne, widoczne gołym okiem sieci i tak zwane pajączki.

Dla kogo USG (doppler) tętnic obwodowych?

USG dopplerowskie tętnic obwodowych jest najczęściej wykonywane w zakresie kończyn dolnych. Badanie jest ściśle związane z diagnozowaniem i przeciwdziałaniem chorobom tętnic obwodowych – PAD. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na PAD znajdują się osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów. Palenie papierosów to kolejny czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na choroby tętnic obwodowych.

USG (doppler) tętnic obwodowych to bezbolesny zabieg, który nie wymaga żadnych przygotowań. Można go wykonywać wielokrotnie, u osób w każdym wieku, bez ryzyka powikłań. Do gabinetu należy wziąć wyniki wszystkich poprzednio wykonanych badań USG i dopplerowskich.